۱۰ نقل قول برتر یوهان کرایف

 Oefeninterland_Nederland_tegen_Argentinie_4-1;_nr._6,_7_Cruyff,_kop

یوهان کرایف، متولد ۲۵ آوریل ۱۹۴۷ – مرگ ۲۴ مارس ۲۰۱۶، که بیشتر با نام یوهان کرایف شناخته می‌شود، فوتبالیست و مربی سابق فوتبال هلند است. او سه مرتبه به عنوان بازیکن سال اروپا انتخاب شده است (۱۹۷۱، ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴) و از این حیث در کنار میشل پلاتینی و مارکو فان باستن رکورددار محسوب می‌شود. کرایف مشهورترین پیرو فلسفهٔ فوتبال موسوم به توتال فوتبال است که توسط رینوس میشل پایه‌گذاری شده است.

بعد از اینکه کرایف در سال ۱۹۸۴ فوتبال را به عنوان بازیکن کنار گذاشت، در حرفهٔ مربی گری توانست موفقیت‌های چشمگیری با دو تیم آژاکس آمستردام و مدتی بعد بارسلونا به دست آورد، و بعد از آن نیز به عنوان یک مشاور بانفوذ در هر دو باشگاه کار خود را ادامه داد. پسر او، جوردی نیز بازیکن فوتبالی حرفه‌ای است.

در سال ۱۹۹۹، کرایف در یک رای‌گیری که توسط فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال انجام شد بعد از پله، به عنوان دومین بازیکن قرن انتخاب شد. وی همچنین در رای‌گیری دیگری که توسط نشریهٔ فرانس فوتبال انجام شد به عنوان سومین بازیکن برتر تاریخ برگزیده شد.

یوهان کرایف یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال جهان بود که در تیم هلند رویایی بازی می کرد و در دوران بازیگری اش برای آزاکس و بارسلونا ۹ قهرمانی به دست آورد. او البته در دوران مربیگری در بارسلونا توتال فوتبال رینوس میشل را به بارسا آورد . توتال فوتبالی که به نوعی پدر تیکی تاکا هم به حساب می آید.

درگذشت

رادیو کاتالونیا در اکتبر سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که یوهان کرویف، اسطوره بارسلونا و تیم ملی هلند به سرطان ریه دچار شده است.او پس از ۶ ماه مبارزه با بیماری، به دلیل گسترش سرطان ریه، در ۲۴ مارس ۲۰۱۶ در سن ۶۸ سالگی در بارسلون اسپانیا درگذشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.